Rövidcsőrű galambok a 2011-es kiállítási szezonban
Hasonlóan, mint már több alkalommal, összefoglalom a Dr.Szécsényi István Rövidcsőrűgalamb Tenyésztők Klubja tagjainak kiállítási eredményeit, valamint a látottakat a szezon kiállításainak tükrében.
A 2011 -es év tenyésztési eredményeit először a 2011. augusztus 27-ediki fiatalgalamb bemutatón láthattuk. A Kiskunfélegyházán megrendezett fiatalgalamb-bemutatóra 118 db. budapesti rövidcsőrű és 35 db. ceglédi rövidcsőrű galambot hoztak el. Megnehezítette a galambok minősítését, hogy a kiállított galambok között kevés volt a kora tavaszi kelésű, vedlett fejű galamb, többségük a két hónapos kort alig töltötte be, s ezeknél csak az avatott szemű tenyésztők vehették észre a galambokban levő igazi értékeket.
A nagyobb számban kiállított színváltozatoknál a 13 szavazó választása alapján az alábbi tenyésztők galambjai lettek a legszebbek: a 16 díszgólyás közül Polecsák Sándor tojója lett a győztes. A 22 fiatal budai kék közül szintén Polecsák Sándor tojója nyert, rendkívül szoros szavazás eredményeként. 3 tenyésztő szavazata elég volt a győzelemhez, ugyanis a többi 10 szavazat 7 másik galamb között oszlott meg. A világos csőrű galamboknál Granyák Antal galambjai nyerték a következő színek versenyét: fehér / 10 kiállított galamb /, sárga: / 16 kiállított galamb /, vörös és szívhátú: /10 - 10 kiállított galamb /,ezen kívül győztes lett Kálmán József májszínű galambja és Dr.Czeglédy Pál feketéje 11 – 11 kiállított galamb közül.
A legszebb fiatal budapesti rövidcsőrű tojó Polecsák Sándor gólyása, a legszebb hím pedig Granyák Antal sárgája lett.
Bemutattak a tenyésztők 35 ceglédi rövidcsőrű szívhátú galambot is. Győztesek: Szőke András sárga szívhátú tojója és Répás Sándor fekete szívhátú hímje lett.
A fiatalgalamb -bemutató után a klub tagjai nagyon szerettek volna jól szerepelni aWiener-Neustadt-i kiállításon, ahol harmadszor rendezték meg a budapesti és bécsi keringő galambok fajta Európa Kiállítását. Erre a kiállításra a klub tagjai 57 budapesti és 10 ceglédi rövidcsőrű galambot neveztek. További 29 db. galambot állított ki három német tenyésztő. A nagy reményekkel várt kiállítás sajnos több szempontból is csalódást okozott. Előfordult, hogy adminisztrációs hibával kellett szembesülnünk, emiatt Szőke András galambjai kimaradtak a versenyből, ugyanakkor Mohnács Andrásnál több galambot jelöltek meg a nevezettnél a katalógusban. Rosszul tüntették fel a katalógusban a galambok színét. Világos csőrű kék helyett fekete csőrű kéket írtak és a fekete csőrű egyszínűeknél is odaírták a fekete csőrű jelzőt. Csalódást okozott az is, hogy egy Fajta Európa Kiállításon a galambokat kétsoros ketrecben helyezték el. A győztes galambok tenyésztői nagyon szerény kivitelű okleveleket kaptak ,a kiállítás emlékplakettjét pedig , ha valaki igényt tartott rá, úgy kellett megvásárolni, annak ellenére, hogy a kiállításon magas nevezési díjat kértek. A magas nevezési díj és a nem megfelelő kiállítási propaganda lehetett az oka, hogy Magyarországról a Fajta Európa Kiállításon szereplő többi galambfajtából alig néhány egyed volt látható. Véleményem szerint kívánatos lenne szorosabb kiépítése és ápolása a történelmileg valaha összetartozó két ország tenyésztői között.
A bemutatón a budapesti rövidcsőrű galambok közül a világos csőrű színváltozatokból csak a magyar tenyésztők állítottak ki, összesen 49 db.-ot. A kiállításon látott kevés galamb alapján tárgyilagos minősítésnek nincs lehetősége és értelme. Ezért csak a győztes és kiváló galambok felsorolására szorítkozom: Európa győztes címet Granyák Antal fehér hímje és Dr. Czeglédy Pál fekete hímje kapott. 96 pontos hv / kiváló / eredményt Dr. Vedrődy Marián fehér hímje, Király István sárga tojója és dr. Czeglédy Pál fekete szívhátú hímje ért el. Meglepően nagyszámú, 22 díszgólyást állítottak ki a tenyésztők, ebből Kálmán József révén 4 magyar galamb szerepelt, a többit német tenyésztők hozták, közülük Andreas Oldak hímje Európa győztes lett, míg Kálmán József galambjainak egy kiváló cím jutott.
- 2 -
Megdöbbentő volt számomra, hogy nem láthattunk budai kékeket, mindössze 4 nevezés érkezett egy magyar tenyésztőtől, aki nem küldte el galambjait. A fentieken kívül említésre méltó, hogy Otto Redmann egy fekete csőrű kovácsolt kék galambbal Európa győztes címet kapott.
A négy darabból álló kollekciók összesített eredménye alapján Király István sárga és Dr. Czeglédy Pál fekete budapesti rövidcsőrű galambjaival „ Európamester” minősítést ért el.
A 10 kiállított ceglédi rövidcsőrű galamb közül Király István sárga hímje ért el kiváló minősítést.
Országos kiállítás – Dabas
Az elmúlt évekhez képest csökkent a tenyésztők érdeklődése. Budapesti rövidcsőrű galambból 57 -et / ugyanannyit, mint az ausztriai kiállításon /, ceglédi rövidcsőrűből 40 darabot állítottak ki.
Budapesti rövidcsőrűek közül 24 db. volt az egyszínű, bírálójuk Király István, 1 db. fehéret / Granyák Antal tojóját / és 3 db. feketét / Kellner Lajos hímjét és Dr. Czeglédy Pál tojóját és hímjét értékelte kiválóra. A sárga, vörös és májszínű galambok között nem talált kiválót, ugyanakkor a bemutatott 9 db. szívhátú galamb közül Granyák Antal fekete tojóját és májszínű hímjét, Virág Gábor fekete tojóját és Dr. Czeglédy Pál kék tojóját látta kiváló címre érdemesnek. Ez a minősítés számomra meglepetés volt, nem az egyszínűek minősítését érzem szigorúnak, hanem a szívhátúak elnézőbb bírálatát. A szívhátúak az utóbbi években sokat javultak, tenyésztőik száma is gyarapodott. Ez alkalommal is négy tenyésztő vett részt a versenyben, de a galambok fejének markírozottsága még most sem éri el az egyszínűek minőségét.
23 db. volt a fekete csőrű budapesti rövidcsőrű galambok létszáma. 12 budai kék közül Kálmán Józsefnek 1 db. tojója, Polecsák Sándornak 1 -1 tojója és hímje lett kiváló. Gólyásból csak 9db.-ot állított ki Kálmán József és Polecsák Sándor. Sajnos az utóbbi évek kiállításai az ő páros versenyükre redukálódtak. Ez mutatja, hogy Magyarországon már csak két jelentős állománnyal rendelkező gólyás-tenyésztő van. Dicséretes, hogy ők ketten nem vetélytársnak tekintik egymást, hanem tenyészgalambok átengedésével segítenek egymásnak. Az országos kiállításon Polecsák Sándornak 2 – 2 tojója és hímje lett kiváló, ezek közül az egyik fiatal tojó a fajtagyőztes minősítést is elnyerte. Kálmán József kiállított 2 db. deres színű budapesti rövidcsőrűt is. Véleményem szerint a kiváló minősítést elért hím a kiállítás egyik legkarakteresebb galambja volt. Ha egy látogató megállt a ketrec előtt, azonnal kiegyenesedett, mutatta a budapesti rövidcsőrűre jellemző, elegáns formát, nagyon jól markírozott feje van, testnagysága is ideális. Méltán lett kiváló, csak a kelleténél kicsit vékonyabb csőrét kifogásolhattam.
Mindkét fajtagyőztes címet Polecsák Sándor galambjai kapták: budai kék hímje és gólyás tojója lettek a győztesek.
A ceglédi rövidcsőrű szívhátú galambból 40 db. volt látható a kiállításon. Ezek közül 14db. kapott kiváló minősítést. A fajtagyőztes Király István sárga hímje és Virág Gábor vörös tojója lett.
Klubkiállítás – Cegléd
Január elején ismét Cegléden rendeztük klubkiállításunkat, mivel végleg kiszorultunk a több mint 20 évig használt budapesti otthonunkból, a Thököly út 71-ből.
A klubkiállításon már nagyobb volt a részvétel, mint az előző bemutatókon: 80 db. budapesti rövidcsőrű és 44 db. ceglédi rövidcsőrű galambot hoztak a kiállítók. Budapesti rövidcsőrűből kiállított galambok közel fele / 37 db. / a sötét csőrű színváltozatokhoz tartozott. Meglepődve láttam, hogy közülük 16 db. galamb minősült kiválónak. Kiállítási beszámolóimban mindig igyekeztem saját véleményemmel kiegészíteni a bírálók észrevételeit, kritikáim a galambokra korlátozódtak. Ez alkalommal nemtetszésemet kell hangot adni az elnéző bírálat miatt. Ennyi kiváló galamb nem volt a kiállításon.
- 3 -
Még rosszabb volt az arány, amikor színekre bontva az eredményt, azt láttam, hogy a kiállított 17 db. Budai kék galambnak több mint a fele / 9db. / lett kiváló. Az átlagos színvonal a közepesnél jobb volt, de a gólyások többsége a kívánatosnál nagyobb méretű volt, a fej markírozottsága is nagyon gyakran hagyott kívánni való maga után. Ezeket a hibákat a bíráló nem büntette. A budai kékek testmérete kevésbé volt kifogásolható, ezeknél inkább csőrhibákat lehetett felfedezni.
Ezen a bemutatón is találkoztam Kálmán Józsefnek az országos kiállításon látott fiatal deres hímjével, melyről a fentiekben már elmondtam véleményemet, most meglepődve láttam, hogy ezen a kiállításon, ahol más galambok könnyen szereztek kiváló minősítést, ez a galamb csak 94 pontot kapott.
Annak ellenére, hogy a bírálattal nem tudtam azonosulni, a hagyományokat nem szakítom meg, felsorolom a kiváló címet kapott galambok tenyésztőit:Kálmán Józsefnek 1 db. gólyás és 3 db. budai kék, Polecsák Sándornak 6 db. gólyás és 6 db. budai kék galambja lett kiváló. A fekete csőrűek közül került ki a kiállítás győztes tojó. Tenyésztője : Polecsák Sándor. Tetszett a kiállításgyőztes tojó, elegáns, jó állású, jól pigmentált bőrű, nagy szemű,jól markírozott fejű galamb volt, de ez is lehetett volna kisebb testű.
Világos csőrű színváltozatokból 43 db.- ot állítottak ki a tenyésztők. Ezeket a színeket két bíráló minősítette. 13 db. galamb jutott annak a bírálónak, aki a fekete csőrűeket pontozta. Ezek közül itt 5 db.- ot minősített kiválónak. További 30 db.- ból a másik bíráló mindössze 6 db.- ot tartott érdemesnek a kiváló címre. Véleményem szerint itt szigorú volt a bírálat. A világos csőrű színváltozatokból Granyák Antal szívhátú tojója , Kellner Lajos 1 – 1 sárga és fekete hímje, Dr.Vedrődy Marián 2 db. sárga, 2db. májszínű, 1 db. vörös tojója és 1db. fehér hímje, Dr.Czeglédy Pál 1 – 1 db. fekete tojója és hímje és 1db. fehér tojója lett kiváló.
A kiállításgyőztes galamb Dr. Czeglédy Pál fekete hímje lett. Ennek a galambnak a bírálatáról bővebben is elmondom véleményemet, nem kell attól félnem, hogy tenyésztője a szigorú kritika miatt megsértődik és véleményemmel a bírálók szemléletét pozitívan fogom befolyásolni. Ez a galamb a ketrecben jól mutatta magát, kistestű, nem kifejezetten hím-jellegű, porceláncsőrű, elegáns galamb benyomását kelti. Ha hibákat kezdenek keresni rajta, bántó hibát nem lehet találni. Alaposan szemrevételezve a galambot, mégis hiányérzetem támad: nem találni a galambon semmi „extrát”, semmi feltűnőt, / élesen markírozott fej, rendkívül nagy szem stb. / . Hiába tűnik hibamentesnek egy galamb, ha hiányoznak a ezek a rendkívüli tulajdonságai, és a kiállítás utáni napon már nem fog emlékezni rá senki
Annak ellenére, hogy a klub kiállításai voltak már sikeresebbek, néhány epizódra és néhány galambra az idei kiállításokról is fognak emlékezni a tenyésztők és további tenyésztőmunkájukhoz most is tudtak előrevivő tapasztalatokat gyűjteni.
Mire ezek a sorok megjelennek, már benne leszünk az idei tenyészidőszakban,ezért itt kívánok minden Tenyésztőtársamnak eredményes, sikeres évet !
Dr.Czeglédy Pál
szakelőadó
|