Budapesti rövidcsőrűgalambok a Budapesti- és Bécsi keringőgalambok 5. Európa Kiállításán
Az év galambfajtája sorozatban 2016. évben szaklapunk kiemelten kezelte a budapesti rövidcsőrűgalambot. Bemutatta a fajta kitenyésztésének történetét, megemlékezett az elmúlt idő jeles magyarországi és külföldi tenyésztőiről és bemutatkozhattak a klubban jelenleg is aktív tenyésztők. Ennek a sorozatnak záróakkordjaként a decemberben rendezett Budapesti- és Bécsi keringőgalambok 5. Európa Kiállításán galambjaink előkelő bemutatkozási lehetőséget kaptak. Magyarországon legutóbb a Székesfehérváron megrendezett Budapesti- és Bécsi Rövidcsőrűgalambok Fajta Európa Kiállításán volt lehetőségünk külföldi galambokkal versenyezni. Szerettük volna ismét összehasonlítani a magyar és a külföldi tenyésztők galambjait. A cél érdekében meghívólevélben kerestük meg azokat a külföldi tenyésztőket, akik az utóbbi évek IKC és az Európa Kiállításokon budapesti rövidcsőrűgalambokat állítottak ki.Kevesen fogadták el meghívásunkat Nagyon sajnálom, hogy a német tenyésztők nem éltek a verseny lehetőségével, hiányoltam galambjaikat. A magyar tenyésztők részéről nagy volt az érdeklődés, sok galambot neveztek, annak ellenére, hogy a madárinfluenzára való hivatkozással egyesek a kiállított galambok esetleges kiírtásával riogattak. Szerencsére a kiállítás megrendezését engedélyezték, de az egyes körzetekben elrendelt zárlat miatt 20 benevezett galambot tenyésztőik nem hozhattak el.
A kiállításra négy országból 192 db. rövidcsőrűgalambot neveztek a tenyésztőik. Ez a létszám az általam vártnál magasabb lett, a magyar tenyésztők aktivításának eredményeként. Ennek köszönhetően 2016-ban a dabasi kiállításon a budapesti rövidcsőrűgalambból volt látható a legtöbb. A nevezések száma országonként így alakult:
Magyarország 17 kiállító 147db.galamb
Lengyelország 2 kiállító 22db.galamb
Szlovákia 1 kiállító 12db.galamb
Litvánia 2 kiállító 11db.galamb
A galambok bírálatát Borawski Zdizlaw, Király Gábor és Virág Gábor végezte. A magyar bírálók a megszokott színvonalon végezték munkájukat. A lengyel bíráló működésére érdemes külön kitérni, mert bírálati módszerével a magyar tenyésztők nem értettek egyet. Kritikát kapott azért, hogy két galambot 97 ponttal, „kitűnőre” minősítve jelölt championnak . A magyar bírálók hiába figyelmeztették, kitartott álláspontja mellett, ráadásul a kiállítás vezető bírálója adminisztratív kötelességnek tekintette feladatát és aláírta a helytelen minősítéseket. A két győztes galamb vitathatatlanul csoportja legszebb galambja volt, azonban a 97 pontos minősítésnek nem feleltek meg, mert mindkettőnél látható volt néhány „kívánalom”, amelyeket a bíráló nem jelzett. Kifogásolták a lengyel bíráló tevékenységét, amiatt is, hogy az általa bírált galambok között nagyon sok csak a „jó” minősítést érte el. A kritikának ez a része véleményem szerint nem volt megalapozott, de erre bővebben az adott színcsoportok elemzésekor térek ki.
A kiállított galambok sorát a fehérek nyitották. A benevezett 28 db. galamb közül 2 db. hiányzott. Feltűnő volt számomra, hogy 19 db. benevezett hím mellett a tojók száma csak 9 db. volt, közülük 2 db. kiváló, 5db. pedig „igen jó” lett. Kiváló lett Dr.Czeglédy Pál és Dr.Vedrődy Marián 1-1 tojója, melyek közül „Európa győztes”címet Dr.Vedrődy Marián galambja nyerte el. A hímek között ugyancsak két kiváló volt, Jacek Rydzewski lengyel tenyésztő és Dr.Czeglédy Pál galambjai. A hímek között több 3-4 éves egyed volt, melyek közül 5 db. 93 ponttal érte el az „igen jó” minősítést. Az „igen jó” galambok nem képviselték az általunk manapság elvárt karaktert. Alacsony állású, rövid lábú, közepesen markírozott fejű galambok voltak. A fehér színváltozatban az „Európa mester” címet 381 ponttal Dr.Czeglédy Pál nyerte el.
Kellemes meglepetést okoztak a kiállított fekete színű galambok. Többségük elegáns, magas állású példány volt. A benevezett 30 db. galambból csak 2 db. hiányzott. A létszám felét külföldi /lengyel, litván / galambok adták. A „kiválókat” Dr.Vedrődy Marián / 2db. /, Granyák Antal és Dr.Czeglédy Pál /2db./ állította ki. A galambok minőségére jellemző volt, hogy alak –állás szempontjából egységesek voltak, kevés volt a jelzett csőrű egyed, a legtöbb kívánalmat a fej- szem – csőr vonatkozásában lehetett találni, elsősorban a külföldi galamboknál. Az „Európa győztes” és az „Európa mester” címet Granyák Antal érte el, az utóbbi címet 380 ponttal.
Az előző kiállításokon látottak után csalódást okoztak a kiállított vörös színű galambok. A benevezett 24 db.-ból 5 db. hiányzott. „Kiváló” minősítést Dr.Czeglédy Pál hímje kapott, mely „Európa győztes” címet is jelentett neki. A mezőny nagy része szép színű, de fej – szem – csőr vonatkozásában közepes minőségű volt. Az „Európa mester” címet Dr.Czeglédy Pál 380 ponttal érte el.
A benevezett /9db./ és kiállított /7db./ májszínű között két 94 pontos, „igen jó” minősítésű galamb szerepelt a legjobban. Nem nyújtottak emlékezetes, maradandó látványt.
A 29 db. benevezett és a kiállított 25 db. kiállított sárga közül 6 db.-ot talált „kiváló” minősítésre érdemesnek a bíráló. A színváltozat jó minőségét bizonyítja, hogy további 18 db. „igen jó „ minősítése mellett csak egy litván tenyésztő galambja lett „jó” minősítésű, 91 ponttal. A „kiváló” galambokat Granyák Antal /2db./ , Polecsák Sándor, Jacek Rydzewski, Dr. Czeglédy Pál és Virág Gábor állította ki. „Európa győztes” Virág Gábor tojója lett. Az „Európa mester” címet ebben a színváltozatban is Granyák Antal nyerte el 380 ponttal.
Most is jó benyomást keltettek a feketecsőrű feketék. Gajdos Zoltán mellett Bató Ferenc is állított ki ebből a színváltozatból, összesen 6 db. galambot mutattak be. Ezeket a galambokat is Borawski bírálta, véleményem szerint kifogástalanul. Pontátlaguk 94,3 pont volt, mely bizonyítja a kiállított galambok jó minőségét, de azt is, hogy a jó galambokat magas pontszámmal jutalmazta a bíráló. Gajdos Zoltán egyik tojója 96 ponttal „Európa győztes” lett.
A benevezett 22 db. budai kék közül 5 db. hiányzott. Ezt a színváltozatot is Borawski bírálta. Polecsák Sándor 1 db. 97 pontos „kitűnője” és 96 pontos „kiválója” után a minőségi sorrend végén 6 db.”jó” és 1db. „megfelelő” galamb állt. Visszagondolva a látottakra, azt kell mondanom, hogy a bíráló nem adott kevés pontot a galambokra, csak a pontlevonások indoklása volt helytelen. Az itt látottnál karakteresebb budai kékek is vannak Magyarországon, nagyon hiányoztak a zárlat miatt távol maradt galambok. Polecsák Sándor „kitűnő” galambja „Európa győztes” lett. Az „Európa mester” címet is Polecsák Sándor nyerte el 382 ponttal. Ez volt a legtöbb ponttal jutalmazott kollekció.
A budai kékeket követte a három kiállító által bemutatott 9 db. díszgólyás. Minősítésük: 1db. „igen jó” és 8 db. „jó”. Borawski bírálatáról ugyanaz a véleményem, mint a budai kékek esetében. Nagyon helytelen volt, hogy több galambnál is fekete másodrendű evezőtollak jelenlétét tűntette fel hibaként, nem pedig a fajta jellegét meghatározó jól markírozott fej hiányát, a vékony csőrt és még tudnám felsorolni a k”kívánalmak” felsorolásával. Az utóbbi időben gyakran jeleztem, hogy baj van a budapesti díszgólyásokkal., mennyiségileg és minőségileg egyaránt. A kiállítás sajnos állításomat látszik igazolni.
A szívhátú változatnál örvendetes volt a növekvő létszám, de bebizonyosodott, a minőségbeli javulás a következő évek tenyésztői munkájától várható. A 30 db. kiállított galambból 13 db. 91 -92 ponttal csak „jó” minősítést ért el, ezt sem írhatjuk a bíráló számlájára. A benevezett 30 db. galamb közül 2 db. hiányzott. Dr.Czeglédy Pál fekete szívhátú hímje 97 ponttal „kitűnő” minősítést és „Európa győztes „ címet kapott. „Kiváló” és szintén „Európa győztes” Virág Gábor kék szívhátú tojója. A jövő szempontjából biztatónak tartom, hogy három tenyésztő 10 db. galambja kapott „igen jó” minősítést, van alapja a további javulásnak, ha ez kitartással is párosul a tenyésztők részéről.
Az eredmények hűen tükrözik azokat a megállapításokat, melyeket decemberben írtam le a budapesti rövidcsőrűgalamb tenyésztésének helyzetéről a Galamb- és Kisállat Magazinban. Nem okozott meglepetést a kiállítás eredménye. Gyenge gólyás-állomány, jó minőségű egyszínűek és gyarapodó, javulásra képes szívhátúak. A bemutatott „kitűnő” és „kiváló” minősítésű galambok /21 db. / közül csak 2db. volt külföldi, míg az „Európa győztes „ galambok / 8 db. / a Dr.Szécsényi István Rövidcsőrűgalamb Tenyésztő Klub tagjainak tenyészetéből kerültek ki. Ők büszkélkedhetnek az 5 db. „Európa mester” kitüntető címmel is. Az eredmény azt bizonyítja, hogy a fajta tenyésztését továbbra is a magyar tenyésztők irányítják. Nem ismerek olyan külföldi tenyésztőegyéniséget, aki befolyásolni tudná a fajta fejlődését. Nem szabad azonban elfeledkezni arról, hogy a jövőt illetően a felelősség is a miénk!
A kiállítás rendezésében és a klub tagjainak aktivizálásában komoly szerepet vállaltak a klub vezetői. Köszönet az Ő munkájukért és valamennyi kiállító Tenyésztőtársamnak is aktív részvételéért.
A mellékelt fotókat Dankovics Róbert készítette.
Dr.Czeglédy Pál
|