Rövidcsőrű fiatalgalamb -bemutató 2012
Zökkenőmentesen indult augusztus 25-én az idei év fiatalgalamb-bemutatója Kiskunfélegyházán. A Dr.Szécsényi István Rövidcsőrűgalamb Tenyésztők Klubjának idén megválasztott elnöke, Kálmán József és új titkára, Virág Gábor gondosan előkészített mindent.
A kiállított 144 db. galamb ketrecét úgy helyezték el, hogy nagy tér volt közöttük, jól lehetett látni az egysorban elhelyezett galambokat.
Nagyon szépen kivitelezett katalógust készítettek, jó volt a berakási jegyzék, a szavazólap is pontos volt, egyezett a katalógus sorrendjével
Amikor elkezdtem a kiállított galambok szemléjét, úgy éreztem, valami csoda történt. A fekete csőrű galambok testnagysága kisebbnek tűnt, mint az elmúlt évek kiállításain. Örömem sajnos csak rövid ideig tartott, rájöttem, hogy a távollátó szemüvegem maradt rajtam, melyet autóvezetéskor használok. Az olvasószemüveg használatba vétele után már nagyobbnak látszottak a galambok, ha közelről néztem őket, kb. 20 %-kal. Nem a fiatalgalamb -bemutató témájához tartozik a szemüveg használat kérdése, de mert többször szembekerültem ezzel a dologgal, néhány sort megérdemel, már csak azért is, mert a bírálóktól még soha nem hallottam, hogy ezzel a jelenséggel foglalkozni kellene szemüveget viselőknek. Én a testnagyság megállapításakor nem a szememre támaszkodom, hanem arra, hogy a kézbe vett galamb mennyire tölti ki a tenyeremet. Úgy érzem, ez pontosabb mérce. E rövid kitérő után a kiállításon látottakkal folytatom.
A fekete csőrű színváltozatokról / 15db. Budapesti díszgólyás, 4 db. deres, 17 db. budai kék / az optikai csalódásom ellenére , jó vélemény alakult ki bennem. A három színgyőztes galambhoz hasonlót az elmúlt évek fiatalgalamb-bemutatóin nem láttam. Mindhárom jó karakterű, „magamutogató” galamb volt. Szép volt a fejük, jó volt a csőrük, olyannyira, ha rövidebb lett volna, már hibának minősülne. Öröm volt látni ezeket a galambokat. Meglepett, hogy a gólyást és a derest a kisebb létszámú állománnyal rendelkező Mochnács András állította ki. A budai kék Polecsák Sándor galambja volt.
A 15 szavazó közül 10 – 10 tenyésztő adta voksát a deres és budai kék galambra. A gólyásnak 5 szavazat is elég volt a győzelemhez, mert ennél a színváltozatnál összesen 8 galamb kapott jelölést.
A fehér színváltozatból 7 tenyésztő állított ki 15 db. galambot. Sajnos ennél a színváltozatnál még csak halvány csírái látszanak a fejlődésnek. Láttam kis testű, sarkos fejű, hegyes csőrű elegáns tojókat, de nagy plump, sárgán spriccelt nyakú durva hímeket is. Az elmúlt évekhez hasonlóan – egy kis túlzással – most is leírhatom, ahány galamb volt, annyi -féle formát mutattak. A legszebb címet Dr. Czeglédy Pál tojója kapta 6 szavazattal. Ígéretes galamb, de még nem az igazi. Karaktere jónak mondható, de a csőrének tompábbnak kellene lenni.
A 16 db. sárga galamb között is sokféle típust lehetett találni. Zavaró volt a rossz vedlettségi állapotuk. A győztes Kálmán József tojója lett. A galambot, majd győztes tojóként akésőbbiekben fogom elemezni.
A legegyöntetűbb a vörös állomány volt. Annak ellenére, hogy öt tenyésztő 12 db. galambját láthattuk. A galambok többsége jó karakterű, elegáns galamb, színük is kifogástalan volt. Ez a tény nagy előrelépést jelent az elmúlt évekhez képest. Manapság ez mondható a legjobb színváltozatnak. A győztes Dr. Czeglédy Pál hímje lett, 6 szavazattal.
A 9 db. májszínű galamb közül kiemelkedett Kálmán József jól markírozott fejű, nagy szemű tojója, mely a győztes címet is elnyerte 8 szavazattal. Véleményem szerint minősége a sárga tojóéval vetekedett. Nekem jobban is tetszett.
A tenyésztők 11 db. fekete színű galambot hoztak el a bemutatóra. Ezt a színváltozatot is nagy változatosság jellemezte. Nem is csoda, hiszen 7 tenyésztő állományát reprezentálták a kiállított egyedek. A legszebb címet Granyák Antal hím -jellegű / nem merem hímnek minősíteni / galambja nyerte el 9 szavazattal /különdíjban is részesült /. Ennek a galambnak az értékelésére már a klubgyűlésen is kitértem.
Nem tetszett ugyanis, amit az elmúlt évek fiatalgalamb – bemutatóin is tapasztaltam, hogy a szavazáskor a tenyésztőket megfogja egy-egy galamb extrém formája és ez a galamb besöpri a szavazatok többségét, annak ellenére, hogy a fajtaleírás követelményeinek csak részben felel meg. Most is ez történt.
Granyák Antal galambja kis testű, elegáns galamb, testnagysága alapján tojónak is kicsi. A fején félig vedlett állapotban voltak a tollak, magas fejbúb látszott, a fej markírozottsága nem volt megítélhető. A legnagyobb probléma a csőr hosszúsága, nem volt nagyobb, mint a szélessége / ezt „borsócsőr”- nek nevezik/. Véleményem szerint az ilyen nagyon kicsi testű, nagyon rövidcsőrű egyedek szaporítása is rendkívül nehéz. Kicsi tojást tojnak, ebben kicsi embrió nevelkedik, mely a nagyon rövid csőre miatt az esetek nagy többségében nem tud kikelni. Óva intem a tenyésztőket attól, hogy ilyen típusú galambok szaporítására törekedjenek.
A kiállított 10 db. szívhátú galamb közül is hiányzott a kiemelkedő egyed. Az állomány jó átlagot képviselt. A győztes Dr. Vedrődy Marián kék tojója lett 5 szavazattal.
Nehezen választottak legszebb tojót és hímet a tenyésztők, volt, aki nem talált ilyen egyedet, nem szavazott ebben a kategóriában. A legjobb eredményt két olyan galamb érte el, amely az apró tollak vedlésén már átesett, jól mutatta karakterét és a fejformát, érett galambok voltak.. Mindkettő szépnek mondható, de nem hibátlan. Véleményem szerint a későbbiekben szigorú bírálat esetén nem biztos, hogy kiválónak fognak minősülni.
Dr.Czeglédy Pál győztes vörös hímje / 5 szavazat / egy jó karakterű, jó csőrű, szép színű galamb, feltűnően magas tarkója van, de mivel a homloka is magas, a fej markírozottsága kevésbé jó, mint a győztes tojóé, nyaka is lehetne vékonyabb.
Kálmán József sárga tojója / 5 szavazat / feltűnően jól markírozott fejű, nagy szemű, egyenes csőrű galamb. Az erős markírozottság abból adódott, hogy a galambnak nincs homloka. Hibája ellenére rendkívül jó tenyészgalambnak tartom. Tenyésztőjének biztos sok örömöt fog szerezni megfelelő párosítás esetén.
A bemutatón Barna István 3db. bécsi rövidcsőrű szívhátú galambot is kiállított. Közülük egy tiszteletdíjat is kapott.
A cegléldi rövidcsőrű szívhátúak eredményéről a fajta szakelőadója, Szőke András fog értékelést készíteni.
A kiállítás egy nagyon ízletes pörkölt feltálalásával és elfogyasztásával folytatódott, melyet klubgyűlés követett. Ez alkalommal a szakelőadók értékelték a látottakat. A klubgyűlés a kiállítás díjkiosztójával zárult. Azt gondolom, hogy valamennyiünk számára jó hangulatú és szakmailag is hasznos kiállítással zártuk a tenyészidényt.
Dr.Czeglédy Pál
szakelőadó
Fotók a bemutatóról
|